Písmenka z Japonska

22-30.5.2005

Hlavní menu / další fotky

Japonsko je nádherná země. Kdyby mi dovolili zůstat tam, už bych se sem nevracel. A taky je to země hodně moderní, a protože moderní věci jsou složité, Japonsko je plné nějakých nápisů vysvětlujících nebo upozorňujících na kdeco, co by náhodný návštěvník nemusel vědět.
Zde je pár ukázek...

dscn4317rs
Když se bojíte, že nebudete rozumět obsluze v restauraci, můžete si vybrat jídlo z menu před vchodem.

dscn4337c
Když jsem dělal na japonském notebooku, Norton Antivirus neustále měl nějaké připomínky.

dscn4338
Takhle vypadá japonské Windows. Místo nabídky Start používají Japonci nabídku klikihák (myslím, že to je suta-to).

dscn4339
Opět Windows - tady jsem si našel program, co jsem chtěl spustit. Kdybyste nevěděli, o co jde, popis je ve žlutém rámečku.

dscn4433s
Autobusy samozřejmě jezdí podle jízdního řádu. Pozor hlavně na ty poznámky! Sem si to nepřečetl a pak jsem šel na bus, co v sobotu nejezdí a čekal jsem 2 hodiny na další spoj.

sejmout1
Toto je sáček - obal od čaje. Prodává se tam takové šílené množství různých čajů, že můžete vybírat až do smrti. Asi nemusím nic dodávat, šak si přečtěte sami, jaký druh jsem nakonec koupil.

sejmout2
Tentýž obal zezadu. Vlevo vidíte návod, jak se má vařit čaj, kdybyste jako nevěděli.

sejmout3
Toto je obal od 0.5 litrové PET lahve s čajem z automatu. Ale pozor, toto je speciální čaj, jak si můžete přečíst, kde je přidáno 400mg klikiháků.

sejmout4
Toto je japonská Fanta. Opět odlepený obal z PET lahve. A ma dvojjazyčně napsaný název - mimochodem, narozdíl od nápisů výše, které jsou napsané v kanji, zde Fanta je napsaná katakanou (akorátže je to Fasota).

V Janponsku používají několik písem (kanji, hiragana, katakana, romaji a kdovíco ještě), aby to měli zajímavější. Nápis Fanta si můžete sami přečíst podle překladové tabulky zde.
sejmout5
Jízdenka na vlak. Když to kupujete někde v obchodě u malé zastávky na samotě, musíte dávat bacha, že to, co je na jízdence napsáno, odpovídá vaší plánované cestě. Nápisy jsou v kanji.

sejmout6
Toto je jídelní lístek. Je to tedy z Hong-Kongu, ne z Japonska, ale poslouží dobře jako překladová tabulka. Písmo vpravo je kanji.

sejmout7
Ve městě, kde jsme bydleli, nám dali tuhle přehlednou mapku. Je na ní dlouhý seznam míst, kde co dělají nebo prodávají. Super. Je tam pomíchaná kanji i katakana, přeji příjemné počteníčko... :-)


Hlavní menu / další fotky

kontakt Valid HTML 4.01!